iTRUBEC

IoT for Bees

Co to je?

iTRUBEC je spojení moderního s tradičním – Internetu věcí (IoT) se včelařstvím. Pomocí moderních technologií monitorujeme včely a snažíme se i bojovat s Varroa Destructorem alias Kleštíkem Včelím.

iTRUBEC media

iTRUBEC Facebook iTRUBEC Twitter iTRUBEC Instagram iTRUBEC Youtube

Přihlášení

Úvod

iTRUBEC – Testování čidel

Existuje několik způsobů, jak měřit teplotu (a vlhkost) pomocí mikrokontroléru Arduino. Dá se pořídit hromada různých čidel a modulů a čidel, některé za pár korun, jiné podstatně dráž. Rozhodli jsme se různá čidla vyzkoušet a porovnat. V hledáčku máme momentálně následující čidla/moduly:

  • DHT11 (Teplota a vlhkost)
  • DHT22 (Teplota a vlhkost)
  • DS18B20 (Teplota)
  • Analogové teplotní čidlo (Teplota, v podstatě termistor)
  • BM2080 (Teplota a tlak)

Pokud máte zkušenosti s nějakým jiným čidlem, podělte se, prosím, v komentáři.

Testování je již ukončeno – nová data na Thingspeaku na kanále 425876 již nepřibývají.

Nebudu sem kopírovat data z produktových listů, těch jsou plné internety a každý si je jistě lehce vyhledá. Zaměřím se na praktické zkušenosti se zapojením, čtení čidel z programu Arduina a vzájemné porovnání naměřených hodnot. Pokud budu mít více čidel od jednoho typu, zkusím jich zapojit vícero naráz a porovnat odchylky měření.

Měření níže je "živé" (pokud mi teda nevypnou proud, internety, nebo se v tom zrovna nešťourám) a ukazuje posledních 200 naměřených hodnot, přičemž měření probíhají každých 30 sekund. Čidla jsou napojena je jednu vývojovou desku (WeMos D1), leží tesně vedle sebe před monitorem na mém pracovním stole (vše volně ložené v připraveném testovacím rámku) a data odesílají přes WiFi na server Thingspeak.com, kde se ukládají na kanále 425876 (https://thingspeak.com/channels/425876). Thingspeak také poskytuje níže zobrazené grafy. Lokálně se naměřené hodnoty vypisují také po sériové lince, abych viděl, že setava "žije".

Testování teplotního/vlhkostního čidla DHT11

13. 2. 2018 – Úplně to nejzákladnější a nejlevnější čidlo. Teplotu to měří v celých stupních a o kalibraci si iluze také nedělám. Nicméně pro řízení vytápění je mozné ho použít (ovšem po zkušenostech bych doporučil každý kus kalibrovat a případně naměřenou hodnotu korigovat. Co bychom taky chtěli, za necelý Dolar (včetně dopravy z Číny!!!), že?! Výhodou je, že to taky tak nějak měří rovnou i vlhkost.

Testování teplotního/vlhkostního čidla DHT22

13. 2. 2018 – (údajně) přesnější, trochu větší a dražší bráška DHT11. Na testy se chystáme, několik jich je na cestě z Číny. Jediný kus, který jsme měli doma se ukázal jako defektní (jo, ano, přiznávám, trápil mne skoro tři hodiny, než jdem diky záměně na DTH11 poznal, že daný kus je prostě mrtvý...).

17. 2. 2018 – Nalezen jeden zapomenutý DHT22 a zprovozněn.

Testování teplotního čidla DS18B20

13. 2. 2018 – Zajímavé čidlo, u kterého je na jeden digitální vstup možno navázat více čidel. Z pohledu měření teploty, jednoduchosti zapojení a jednoduchosti odečítání naměřených hodnot je tohle po dnešním testu můj tajný favorit.

14. 2. 2018 – jsem jich objednal na Aliexpressu 10 kusů (4,99 USD i s dopravou).

Testování Analogového teplotního senzoru

13. 2. 2018 – Tak tady jsme zatím pohořeli – čidlo, které máme k testu, ukazuje sveřepě absolutní nulu. Soudě podle toho, že tu sedím v trenkách a vasilu, bude o pár stupňů tepleji :-) Buď máme někde krpu v zapojení, nebo v odečítání hodnot, ale skoro bych si vsadil, že budeme mít opět defektní kus. Ještě zabádáme...

14. 2. 2018 – Čidlo rozchozeno, ale ukazuje teplotu o 38°C nižší. Pokusně zkoušíme kompenzovat.

15. 2. 2018 – Doladění kompenzace analogového teplotního senzoru.

Testování teplotního/tlakového senzoru BME080

13. 2. 2018 – Leží na stole a těší se na zapojení a testy!

14. 2. 2018 – Zapojeno. Vrací to teplotu a tlak. Ale blbě. Začínám mít pocit, že mi soudruzi z Číny poslali BME260 maskovaný za BME280. Ještě (až bude čas) zkusím čidlo otestovat jako BME260.

17. 2. 2018 – Tak porvrzeno: Jedná se o BME260, které mi soudruzi prodali jako BME280. Takže umí teplotu a tlak, ale ne vlhkost.

Porovnání teplot naměřených různými čidly

13. 2. 2018 – Čidla jsou zapojena na jednu Arduino kompatibilní desku WeMos D1. Takže by měla ukazovat (přibližně) shodnou teplotu. Analogové čidlo vykazující absolutní nulu jsme prozatím z porovnání vyřadili. Zbývající dvě, aktuálně v testu živá čidla vykazují (skoro :-)) shodnou teplotu (v toletanci jednoho a půl stupně Celsia). To je příjemné překvapení! S testy dalších čidel budeme průběžně pokračovat.

17. 2. 2018 – Přidání zobrazování dalších zprovozněných senzorů.

Test vizualizace teploty

14. 2. 2018 – Přehledné zobrazení teploty dosažené na různých místech ve včelím úlu pomocí Thingspeak a Google gauge (zde ale pouze jako statický obrázek, protože free verze ThingSpeak neumožňuje vkládat pluginy do veřejného kanálu). Barevné rozlišení požadované teploty.

17. 2. 2018 – Rozšířeno o zobrazení dalších zprovozněných senzorů.