25.2.2018 – Byl proveden první „ostrý“ test zařízeni iTrubec a to přímo ve včelím úle.
Testované včelstvo má dva nástavky s mírou rámků 39 x 24 cm. Včelstvo se nachází ve spodním nástavku. Čidla zařízení měřící vlhkost i teplotu (každé) označené číslicí „1“ a „2“ , každé s čidel má jinou délku kabelu. Zařízení bylo volně položeno na horní loučky spodního nástavku, vedle byla uložena i powerbanka (zdroj) pro napájení.
Načtené hodnoty 1 minutu po vložení byly:
Další připojení přes mobilní aplikaci bylo učiněno po asi 70 minutách od vložení:
Další data ukazují, že se chomáč včel pohybuje, protože se teplota a to hlavně na čidle č. 2 zvyšovala (měřeno nepřetržitě asi 10 minut na místě s připojenou AP pomocí BT a mobilu).
Zde je potřeba zdůraznit, že právě pro mrazy a nutnost včely co nejméně rušit, bylo čidlo č. 2 pouze zasunuto opatrně ke včelám, tedy nevyhledávalo se ideální umístění, šlo pouze o test zařízení v ostrém provozu.
Zařízení funguje dle předpokladu, teplota ukazuje, že včelstvo je pořádku a úl se tedy nemusí otevírat, nebo více zkoumat, tedy základ byl splněn. Včelař může pohodlně kontrolovat základní stav včelstva.
Vlhkost je potřeba ověřit, ale načtená data čidlem č. 1 mimo včelí chomáč, tedy z prostoru úlu budou přesná, data z čidla č. 2 , která byla naměřena poblíž včelího chomáče mohla ovlivnit stékající voda ze strůpkové folie při otevření víka a nakapat do čidla.
Práce s aplikací je nyní také jednoduchá a pro začátek a testy dostatečné a funkční, připojení přes BT je dostatečně rychlé a spolehlivé i 5 m od úlu (dál nebylo testováno).
Zařízení potřebuje více teplotních čidel, tak aby šlo monitorovat lépe prostor úlu. Nyní instalovaná čidlo pro svoji velikost nelze instalovat mezi rámky vertikálně (do včelí uličky), lze pouze horizontálně na loučky, nebo na okraje úlu mezi rámek a stěnu úlu. Tedy přidají li se dvě, až tři další čidla bylo by moudré aby to byla pouze teplotní čidla (pro svoji velikost na kabelu-stejná jako kabel samotný), tato čidla by šla vložit lépe do včelích uliček.
Monitorování vlhka by bylo na dvou od sebe dostatečně vzdálených místech v úlu (čidla nyní instalovaná teplota + vlhkost). Tím bychom spolehlivě hlídali i vlhkost v úlu při následných pokusech s ohřevem včel.
Zařízení při připojení přes BT by mohlo odesílat data v kratších intervalech, při práci a naopak v klidu a do záznamu není potřeba zase načítat data opakovaně každou minutu, ale stačí 1 x až 2 x denně.
Zde bych celý proces rozdělil na dvě možnosti využití.
Samotná aplikace by mohla aktuální hodnoty a to i tomto testovacím procesu (teplota a vlhkost) mít ve větším zobrazení, tak aby při práci u úlu šlo rychle se zorientovat. Hlavně údaje o teplotě, kdy červená přímka s ukazatelem není potřeba, ale velké číselné hodnoty ano.