iTRUBEC

IoT for Bees

Co to je?

iTRUBEC je spojení moderního s tradičním – Internetu věcí (IoT) se včelařstvím. Pomocí moderních technologií monitorujeme včely a snažíme se i bojovat s Varroa Destructorem alias Kleštíkem Včelím.

iTRUBEC media

iTRUBEC Facebook iTRUBEC Twitter iTRUBEC Instagram iTRUBEC Youtube

Přihlášení

Úvod

iTRUBEC – Aplikace pro Android

Včelař musí mít možnost sledovat činnost zařízení iTRUBEC na dálku. K tomu se výborně hodí mobilní telefon, který bezdrátově (přes Bluetooth a/nebo WiFi) zobrazuje informace naměřené iTRUBCEM vevnitř v úlu. Pro účely testování technologie jsme v rychlosti navrhli první primitivní aplikaci pro mobilní telefon Android.

18. 2. 2018 – první zkušební verze mobilní aplikace iTRUBEC pro Android byla navržena pomocí MIT App Inventoru – viz http://ai2.appinventor.mit.edu/#5982770778210304 

iTRUBEC – spuštění aplikace 
iTRUBEC – spuštění aplikace

Po spuštění aplikace iTRUBEC na mobilním telefonu Android se zobrazí výchozí obrazovka s informací, že aplikace není připojena k iTRUBEC modulu umístěném ve včelím úle. Tlačítkem "Disconnected. (Click to connect)" se zobrazí seznam spárovaných Bluetooth zařízení, ze kterého vybereme zařízení iTRUBEC.

Vlastní párování mobilního telefonu s modulem iTRUBEC provedeme v nastavení mobilního telefonu (stejně, jako s každým jiným BT zařízením).

iTRUBEC – BlueTooth připojeno
iTRUBEC – BlueTooth připojeno

Po připojení aplikace iTRUBEC k modulu iTRUBEC začně aplikace zobrazovat údaje zasílané modulem. Údaje se periodicky aktualizují. V pokusné verzi měříme 5x teplotu, 2x vlhkost a jedenkrát atmosférický tlak.

Uvažujeme o přidání senzorů na úroveň hluku (bzukotu) v úle, míru slunečního svitu a váhu úlu.

Máte-li nápad na jiné veličiny, které bychom mohli/měli měřit a zobrazovat, podělte se, prosím, níže v komentáři.

iTRUBEC – čidlo 3 dosáhlo požadované teploty
iTRUBEC – čidlo 3 dosáhlo požadované teploty

Pokud čidlo dosáhne požadovaných hodnot (zde na ukázku teplotní čidlo číslo 3), změní výpis tohoto čidla barvu na zelenou.

Stejně tak, pokud by teplota nějakého čidla vystoupila nad 49°C, informace by byla vypsána červeně.

18. 2. 2018 – Druhá zkušení verze – omezení zobrazovaných údajů pouze na zapojená čidla (čidla, ze kterých přichází data). Nutno přidat detekci ztráty BT spojení.