iTRUBEC

IoT for Bees

Co to je?

iTRUBEC je spojení moderního s tradičním – Internetu věcí (IoT) se včelařstvím. Pomocí moderních technologií monitorujeme včely a snažíme se i bojovat s Varroa Destructorem alias Kleštíkem Včelím.

iTRUBEC media

iTRUBEC Facebook iTRUBEC Twitter iTRUBEC Instagram iTRUBEC Youtube

Přihlášení

Úvod

IoT včelí úl iTRUBEC

IoT včelí úl iTRUBEC

Navečer 23. července 2019 jsme na střeše budovy F/G brněnského IBM Client Innovation Centra zprovoznili první pokusný IoT včelí úl iTRUBEC. Od téhož dne 22:40 jsou data zasílána na ThingSpeak, který poskytuje jejich vizualizaci a pozdější analýzu přes MATLAB.


IoT včelí úl měří aktuálně následující údaje:

  • Venkovní teplotu
  • Venkovní relativní vlhkost
  • Relativní úroveň slunečního svitu
  • Atmosferický tlak
  • Vnitřní teplotu (na několika místech uvnitř úlu)
  • Počet včel procházejících česnem ven
  • Počet včel procházejících česnem dovnitř

Zde je potřeba podotknout, že na základě praktických zkušeností zatím nejsme schopni rozlišit, zda včela leze dovnitř nebo ven, takže údaje o počtu včel v česně vypovídají spíše o aktivitě včel obecně.

Téměř kompletní přehled aktuálních i historických hodnot (cca 3 dny zpět) si lze prohlédnout na veřejném kanálu č. 813426 na ThingSpeaku – https://thingspeak.com/channels/813426

Od poledne 28. července jsou data z IoT včelího úlu iTRUBEC doplňována o údaje ze služby Open Weather Map. Kompletní sadu monitorovaných veličin si můžete prohlédnout v tabulce níže.

Na videu níže si můžete prohlédnout, jak včelky hledaly nové počítací česno a vstup do svého nového obydlí několik minut po přemístění včelstva do jeho nového obydlí.

Děkujeme všem, díky kterým se mohl tento malý krůček pro včelu, ale velké zadostiučinění pro (IoT)včelaře zrealizovat!